Choralis Constantinus (Heinrich Isaac): Difference between revisions
Richard Mix (talk | contribs) (two fixes...) |
Richard Mix (talk | contribs) (→Works at CPDL: year & "sacred" not particularly informative) |
||
(53 intermediate revisions by 6 users not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
__TOC__ | |||
'''Title:''' ''Choralis Constantinus'' | |||
'''Full Title:''' ''Coralis Constantini, ut vulgo vocant, opus insigne & praeclarum, vereas coelestis harmoniae, Authore nunquam satis lattdato Musico, Henrico Isaac, Divi quondam Caesaris Maximiliani Symphonista Regio'' | |||
{{PubDatePlace|1550|Nürnberg: Hieronymus Formschneider|Volume 1}} | |||
{{PubDatePlace|1555|Nürnberg: Hieronymus Formschneider|Volume 2}} | |||
{{PubDatePlace|1555|Nürnberg: Hieronymus Formschneider|Volume 3}} | |||
'''Description:''' | |||
[[Heinrich Isaac]]'s '''''Choralis Constantinus''''' was commissioned for the cathedral of Constance in 1508 and published posthumously in three books 1550-1555. Volume I opens with [[Asperges me (Heinrich Isaac)|Asperges me]] and a Gloria Patri, followed by propers of the ''de tempore'' Sundays. Volume 2 covers the major feasts employing sequences, mostly from the sanctoral cycle. | [[Heinrich Isaac]]'s '''''Choralis Constantinus''''' was commissioned for the cathedral of Constance in 1508 and published posthumously in three books 1550-1555. Volume I opens with [[Asperges me (Heinrich Isaac)|Asperges me]] and a Gloria Patri, followed by propers of the ''de tempore'' Sundays. Volume 2 covers the major feasts employing sequences, mostly from the sanctoral cycle. | ||
{{WikipediaLink|Choralis_Constantinus}} | "Both [Johannes] Ott and {Ludwig] Senfl died before the combined collections were published, and Ott's widow, left with the manuscripts already in order and edited by Senfl, engaged Formschneider to publish the first volume … Formschneider subequently published Books II and III in 1555" (Feiszli 1985). | ||
{{IMSLP2|Choralis Constantinus I (Isaac, Heinrich)}} | |||
{{Volumes|3|Volume|1550||1555||1555|}} | |||
'''External sites:''' | |||
*{{WikipediaLink|Choralis_Constantinus}} | |||
*{{IMSLP2|Choralis Constantinus I (Isaac, Heinrich)}} | |||
*[https://www.jstor.org/stable/23546865 Feiszli 1985] | |||
*[https://urresearch.rochester.edu/institutionalPublicationPublicView.action?institutionalItemId=27373 Cuyler 1948] | |||
'''References:''' | |||
*Cuyler, Louise E. 1948. ''The ''Choralis Constantinus'' Book III of Heinrich Isaac (c. 1445-1517)''. Ph. D. Dissertation, University of Rochester (New York), Eastman School of Music. Three volumes. | |||
*Feiszli, James D. 1985. ''Neglected Treasure — Heinrich Isaac's "Choralis Constantinus"''. The Choral Journal 26(4):27-32. | |||
==List of Works== | |||
===Choralis Constantinus I=== | |||
{| class="wikitable sortable" | {| class="wikitable sortable" | ||
|- | |- | ||
Line 13: | Line 36: | ||
| De {{CC|Trinity|Sanctissima Trinitate}} | | De {{CC|Trinity|Sanctissima Trinitate}} | ||
| Benedicta sit sancta Trinitas | | Benedicta sit sancta Trinitas | ||
| Benedictus es, Domine | | {{NoCo|Alleluia: Benedictus es, Domine|Benedictus es, Domine}} | ||
| Benedicta semper sancta sit Trinitas | | Benedicta semper sancta sit Trinitas | ||
| | | {{NoCo|Benedicimus Deum caeli}} | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Pentecost I|Domenica I}} | | {{CC|Pentecost I|Domenica I}} | ||
Line 21: | Line 44: | ||
| Domine Deus salutis | | Domine Deus salutis | ||
| | | | ||
| | | {{NoCo|Narrabo omnia mirabili}} | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Pentecost II|Domenica II}} | | {{CC|Pentecost II|Domenica II}} | ||
Line 27: | Line 50: | ||
| Deus judex justus | | Deus judex justus | ||
| | | | ||
| Cantabo Domino | | {{NoCo|Cantabo Domino}} | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Pentecost III|Domenica III}} | | {{CC|Pentecost III|Domenica III}} | ||
Line 39: | Line 62: | ||
| Domine in virtu te | | Domine in virtu te | ||
| | | | ||
| Dominus firmamentum | | {{NoCo|Dominus firmamentum}} | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Pentecost V|Domenica V}} | | {{CC|Pentecost V|Domenica V}} | ||
Line 45: | Line 68: | ||
| In te Domine | | In te Domine | ||
| | | | ||
| Unam petii | | {{NoCo|Unam petii}} | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Pentecost VI|Domenica VI}} | | {{CC|Pentecost VI|Domenica VI}} | ||
Line 51: | Line 74: | ||
| Omnes gentes plaudite | | Omnes gentes plaudite | ||
| | | | ||
| Circuibo et immolabo | | {{NoCo|Circuibo et immolabo}} | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Pentecost VII|Domenica VII}} | | {{CC|Pentecost VII|Domenica VII}} | ||
Line 57: | Line 80: | ||
| Eripe me de inimicis | | Eripe me de inimicis | ||
| | | | ||
| Inclina aurem | | [[Inclina aurem tuam (Heinrich Isaac)|Inclina aurem]] | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Pentecost VIII|Domenica VIII}} | | {{CC|Pentecost VIII|Domenica VIII}} | ||
Line 63: | Line 86: | ||
| Te decet hymnus | | Te decet hymnus | ||
| | | | ||
| Gustate et videte | | [[Gustate et videte (Heinrich Isaac)|Gustate et videte]] | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
Line 70: | Line 93: | ||
| Attendite populo | | Attendite populo | ||
| | | | ||
| Primum | | [[Primum quaerite (Heinrich Isaac)|Primum quaerite]] | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Pentecost X|Domenica X}} | | {{CC|Pentecost X|Domenica X}} | ||
Line 76: | Line 99: | ||
| Exultate Deo | | Exultate Deo | ||
| | | | ||
| Acceptabis sacrificium | | {{NoCo|Acceptabis sacrificium}} | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Pentecost XI|Domenica XI}} | | {{CC|Pentecost XI|Domenica XI}} | ||
Line 82: | Line 105: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Honora de tua | | {{NoCo|Honora de tua}} | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Pentecost XII|Domenica XII}} | | {{CC|Pentecost XII|Domenica XII}} | ||
Line 88: | Line 111: | ||
| Domine refugium | | Domine refugium | ||
| | | | ||
| De fructu saciabitur | | {{NoCo|De fructu saciabitur}} | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Pentecost XIII|Domenica XIII}} | | {{CC|Pentecost XIII|Domenica XIII}} | ||
| Respice Domine | | [[Respice, Domine (Heinrich Isaac)|Respice Domine]] | ||
| Venite exultemus | | Venite exultemus | ||
| | | | ||
| Panem | | [[Panem de caelo (Heinrich Isaac)|Panem de caelo]] | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Pentecost XIV|Domenica XIV}} | | {{CC|Pentecost XIV|Domenica XIV}} | ||
Line 100: | Line 123: | ||
| Quoniam magnus | | Quoniam magnus | ||
| | | | ||
| Panis quem ego | | {{NoCo|Panis, quem ego dedero|Panis quem ego}} | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Pentecost XV|Domenica XV}} | | {{CC|Pentecost XV|Domenica XV}} | ||
Line 112: | Line 135: | ||
| In exitu | | In exitu | ||
| | | | ||
| Domine memora | | {{NoCo|Domine memora}} | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Pentecost XVII|Domenica XVII}} | | {{CC|Pentecost XVII|Domenica XVII}} | ||
| Justus es Domine | | [[Justus es Domine (Heinrich Isaac)|Justus es Domine]] | ||
| Dilexi quoniam | | Dilexi quoniam | ||
| | | | ||
| Vovete Domino | | [[Vovete (Heinrich Isaac)|Vovete Domino]] | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Pentecost XVIII|Domenica XVIII}} | | {{CC|Pentecost XVIII|Domenica XVIII}} | ||
Line 124: | Line 147: | ||
| Laudate Dominum | | Laudate Dominum | ||
| | | | ||
| Tollite et introite | | {{NoCo|Tollite et introite}} | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Pentecost XIX|Domenica XIX}} | | {{CC|Pentecost XIX|Domenica XIX}} | ||
Line 136: | Line 159: | ||
| Deus judex | | Deus judex | ||
| | | | ||
| Memento servo tua | | {{NoCo|Memento servo tua}} | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Pentecost XXI|Domenica XXI}} | | {{CC|Pentecost XXI|Domenica XXI}} | ||
| In voluntate | | {{NoCo|In voluntate}} | ||
| De profundis | | [[Alleluia: De profundis clamavi (Heinrich Isaac)|De profundis]] | ||
| | | | ||
| In salutari anima mea | | [[In salutari tuo (Heinrich Isaac)|In salutari anima mea]] | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Pentecost XXII|Domenica XXII}} | | {{CC|Pentecost XXII|Domenica XXII}} | ||
| Si iniquitates | | {{NoCo|Si iniquitates}} | ||
| Confiteor tibi | | {{NoCo|Confiteor tibi}} | ||
| | | | ||
| Dico vobis | | {{NoCo|Dico vobis, Gaudium|Dico vobis: Gaudium}} (Pentecost III) | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Pentecost XXIII|Domenica XXIII}} | | {{CC|Pentecost XXIII|Domenica XXIII}} | ||
| Dixit | | {{NoCo|Dixit Dominus ego cogito}} | ||
| Qui posuit | | {{NoCo|Qui posuit}} | ||
| | | | ||
| Amen | | [[Amen dico vobis quidquid orantes (Heinrich Isaac)|Amen dico vobis, quid quid orantes]] | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Advent I|Adventus I}} | | {{CC|Advent I|Adventus I}} | ||
| [[Ad te levavi (Heinrich Isaac)|Ad te levavi]] | | [[Ad te levavi (introit) (Heinrich Isaac)|Ad te levavi]] | ||
| [[Ostende nobis (Heinrich Isaac)|Ostende nobis]] | | [[Alleluia: Ostende nobis, Domine (Heinrich Isaac)|Ostende nobis]] | ||
| | | | ||
| [[Dominus dabit (Heinrich Isaac)|Dominus dabit]] | | [[Dominus dabit benignitatem (Heinrich Isaac)|Dominus dabit]] | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Advent II|Adventus II}} | | {{CC|Advent II|Adventus II}} | ||
Line 170: | Line 193: | ||
| {{CC|Advent III|Adventus III}} | | {{CC|Advent III|Adventus III}} | ||
| [[Gaudete in Domino (Heinrich Isaac)|Gaudete in Domino]] | | [[Gaudete in Domino (Heinrich Isaac)|Gaudete in Domino]] | ||
| [[ | | [[Alleluia, Excite Domine (Heinrich Isaac)|Excite Domine]] | ||
| | | | ||
| [[Dicite confortamini (Heinrich Isaac)|Dicite confortamini]] | | [[Dicite confortamini (Heinrich Isaac)|Dicite confortamini]] {{NoCo|Dicite pusilanimis}} | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Advent IV|Adventus IV}} | | {{CC|Advent IV|Adventus IV}} | ||
Line 180: | Line 203: | ||
| [[Ecce virgo concipiet (Heinrich Isaac)|Ecce virgo]] | | [[Ecce virgo concipiet (Heinrich Isaac)|Ecce virgo]] | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Epiphany I|Dom. | | {{CC|Epiphany I|Dom. infra oct.<br> Epiphaniae}} | ||
| In excelso | | {{NoCo|In excelso}} | ||
| Jubilate Deo | | {{NoCo|Jubilate Deo}} | ||
| | | | ||
| Fili quid ego | | {{NoCo|Fili quid ego}} | ||
|- | |- | ||
| | | {{CC|Epiphany II|Dom. I p. Epiphaniae}} | ||
| Omnis terra | | {{NoCo|Omnis terra}} | ||
| Laudate Deum | | {{NoCo|Laudate Deum}} | ||
| | | | ||
| Dicit | | {{NoCo|Dicit Dominus implete}} | ||
|- | |- | ||
| | | {{CC|Epiphany III|Dom. II p. Epiphaniae}} | ||
| Adorate Deum | | {{NoCo|Adorate Deum}} | ||
| Dominus regnavit | | {{NoCo|Alleluia: Dominus regnavit|Dominus regnavit}} | ||
| | | | ||
| Mirabantur omnes | | {{NoCo|Mirabantur omnes}} | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Septuagesima}} | | {{CC|Septuagesima}} | ||
| Circumdederunt me | | {{NoCo|Circumdederunt me}} | ||
| De profundis | | [[Tract: De profundis (Heinrich Isaac)|De Profundis]] | ||
| | | | ||
| Illumina faciem | | [[Illumina faciem (Heinrich Isaac)|Illumina faciem]] | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Sexagesima}} | | {{CC|Sexagesima}} | ||
| Exurge quare | | {{NoCo|Exurge quare}} | ||
| Commovisti Domine | | {{NoCo|Tract: Commovisti Domine|Commovisti Domine}} | ||
| | | | ||
| [[Introibo ad altare (Heinrich Isaac)|Introibo ad altare]] | | [[Introibo ad altare (Heinrich Isaac)|Introibo ad altare]] | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Quinquagesima}} | | {{CC|Quinquagesima}} | ||
| Esto mihi | | {{NoCo|Esto mihi}} | ||
| Jubilate Domino | | Jubilate Domino | ||
| | | | ||
| Manducaverunt et | | [[Manducaverunt (Heinrich Isaac)|Manducaverunt et]] | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Ash Wednesday|Cinerum}} | | {{CC|Ash Wednesday|Cinerum}} | ||
Line 220: | Line 243: | ||
| Domine non secundum | | Domine non secundum | ||
| | | | ||
| Qui | | {{NoCo|Qui meditabitur}} | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Lent I|Invocavit}} | | {{CC|Lent I|Invocavit}} | ||
| Invocabit | | {{NoCo|Invocabit me}} | ||
| Qui habitat | | {{NoCo|Qui habitat}} | ||
| | | | ||
| [[Scapulis suis (Heinrich Isaac)|Scapulis suis]] | | [[Scapulis suis (Heinrich Isaac)|Scapulis suis]] | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Lent II|Reminiscere}} | | {{CC|Lent II|Reminiscere}} | ||
| Reminiscere miserationum | | [[Reminiscere miserationum tuarum, Domine (Heinrich Isaac)|Reminiscere miserationum]] | ||
| Dixit Dominus | | Dixit Dominus | ||
| | | | ||
| [[ | | [[Intellige clamorem meum (Heinrich Isaac)|Intellige clamorem]] | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Lent III|Oculi}} | | {{CC|Lent III|Oculi}} | ||
| Oculi mei | | [[Oculi mei (Heinrich Isaac)|Oculi mei]] | ||
| Ad te levavi | | [[Ad te levavi (Communion) (Heinrich Isaac)|Ad te levavi]] | ||
| | | | ||
| Passer invenit | | [[Passer invenit (Heinrich Isaac)|Passer invenit]] | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Lent IV|Laetare}} | | {{CC|Lent IV|Laetare}} | ||
| Laetare Jerusalem | | {{NoCo|Laetare Jerusalem}} | ||
| Qui confidunt | | {{NoCo|Qui confidunt}} | ||
| | | | ||
| Jerusalem quae | | [[Jerusalem, quae aedificatur (Heinrich Isaac)|Jerusalem quae]] | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Lent V|Judica}} | | {{CC|Lent V|Judica}} | ||
| Judica me Deus | | {{NoCo|Judica me Deus}} | ||
| Saepe expugnaverunt | | {{NoCo|Saepe expugnaverunt}} | ||
| | | | ||
| Hoc corpus | | [[Hoc corpus (Heinrich Isaac)|Hoc corpus]] | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Palm Sunday|Palmarum}} | | {{CC|Palm Sunday|Palmarum}} | ||
| Domine ne longa | | Domine ne longa | ||
| Deus meus | | [[Tract: Deus, Deus meus (Heinrich Isaac)|Deus meus]] | ||
| | | | ||
| Pater si non | | [[Pater, si non potest (Heinrich Isaac)|Pater si non]] | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Easter 2|Quasimodo geniti}} | | {{CC|Easter 2|Quasimodo geniti}} | ||
| Quasimodo geniti | | [[Quasi modo geniti infantes (Heinrich Isaac)|Quasimodo geniti]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Mitte manum | | [[Mitte manum tuam (Heinrich Isaac)|Mitte manum]] | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Easter 4|Misericordia Domini}} | | {{CC|Easter 4|Misericordia Domini}} | ||
| Misericordia Domini | | {{NoCo|Misericordia Domini}} | ||
| Surrexit pastor | | {{NoCo|Surrexit pastor}} | ||
| | | | ||
| Ego sum pastor | | [[Ego sum pastor bonus (Heinrich Isaac)|Ego sum pastor]] | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Easter 3|Jubilate}} | | {{CC|Easter 3|Jubilate}} | ||
Line 274: | Line 297: | ||
| Surrexit Christus | | Surrexit Christus | ||
| | | | ||
| Modicum et non | | [[Modicum et non videbitis me (Heinrich Isaac)|Modicum et non]] | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Easter 5|Cantate}} | | {{CC|Easter 5|Cantate}} | ||
Line 280: | Line 303: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Cum venerit | | [[Cum venerit Paraclitus (Heinrich Isaac)|Cum venerit]] | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Easter 6|Vocem Jucunditatis}} | | {{CC|Easter 6|Vocem Jucunditatis}} | ||
| Vocem jucunditatis | | [[Vocem jucunditatis (Heinrich Isaac)|Vocem jucunditatis]] | ||
| Benedictus es | | Benedictus es | ||
| | | | ||
| Cantate Domino | | [[Communio: Cantate Domino (Heinrich Isaac)|Cantate Domino]] | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Easter 7|Exaudi}} | | {{CC|Easter 7|Exaudi}} | ||
Line 293: | Line 316: | ||
| | | | ||
| Pater cum | | Pater cum | ||
|- | |||
|} | |||
===Choralis Constantinus II=== | |||
{| class="wikitable sortable" | |||
|- | |||
! Mass | |||
! Introit | |||
! Alleluia/Tract | |||
! Sequence | |||
! Communion | |||
|- | |||
| {{CC|Christmas Day|Natalis Domini}} | |||
| {{NoCo|Puer natus est nobis|Puer natus}} | |||
| {{NoCo|Dies sanctificatus}} | |||
| {{NoCo|Natus ante saecula}} | |||
| {{NoCo|Viderunt omnes}} | |||
|- | |||
| {{CC|Circumcision|Circumcisionis}} | |||
| {{NoCo|Vultum tuum}} | |||
| {{NoCo|Post partum}} | |||
| {{NoCo|Laetabundus exsultet}} | |||
| {{NoCo|Simile homini}} | |||
|- | |||
| {{CC|Epiphany}} | |||
| {{NoCo|Ecce advenit}} | |||
| {{NoCo|Alleluia Vidimus stellam|Vidimus stellam}} | |||
| {{NoCo|Festa Christi}} | |||
| {{NoCo|Vidimus stellam}} | |||
|- | |||
| {{CC|Candlemas|Purificationis Mariae}} | |||
| {{NoCo|Suscepimus Deus}} | |||
| {{NoCo|Alleluia Post partum}}<br>{{NoCo|Gaude Maria (tract)}} | |||
| {{NoCo|Concentu parilli}} | |||
| {{NoCo|Responsum Simeon}} | |||
|- | |||
| {{CC|Annunciation|Anunciationis Mariae}} | |||
| {{NoCo|Rorate coeli}} | |||
| {{NoCo|Ave Maria (tract)}} | |||
| {{NoCo|Ecce virgo}} | |||
|- | |||
| {{CC|Easter Sunday|Resurrectione Domini}} | |||
| {{NoCo|Resurrexi et adhuc}} | |||
| {{NoCo|Alleluia: Pascha nostrum|Pascha nostrum}}<br>{{NoCo|Haec dies & Pascha nostrum|Haec Dies (gradual)}} | |||
| {{NoCo|Laudes Salvatori}} | |||
| {{NoCo|Pascha nostrum}} | |||
|- | |||
| {{CC|Ascension|Ascensionis Domini}} | |||
| {{NoCo|Viri Galilaei}} | |||
| {{NoCo|Alleluia: Dominus in Sina|Dominus in sina}} | |||
| {{NoCo|Summi triumphum}} | |||
| {{NoCo|Psallite Domino|Psallite qui ascendit}} | |||
|- | |||
| {{CC|Pentecost|Sancto Spiritus}} | |||
| {{NoCo|Spiritus Domini}} | |||
| {{NoCo|Veni sancte Spiritus}} | |||
| Sancti Spiritus | |||
| {{NoCo|Factus est repente}} | |||
|- | |||
| {{CC|Corpus Christi|Corpore Christi}} | |||
| {{NoCo|Cibavit eos}} | |||
| {{NoCo|Alleluia Caro mea|Caro mea}} | |||
| {{NoCo|Lauda Sion}} | |||
| {{NoCo|Qui manducat (Corpus Christi)|Qui manducat}} | |||
|- | |||
| {{CC|John the Baptist|Johannis Baptistae}} | |||
| {{NoCo|De ventre matris}} | |||
| {{NoCo|Alleluia Inter natos mulierum|Internatos mulierum}} | |||
| {{NoCo|Sancti baptistae}} | |||
| {{NoCo|Tu puer propheta}} | |||
|- | |||
| Johannes et Pauli | |||
| Multae et dehis | |||
| Isti sunt | |||
| Haec die veneranda | |||
| Et sicoram tormenta | |||
|- | |||
| {{CC|Peter & Paul|Petri et Pauli}} | |||
| {{NoCo|Nunc scio}} | |||
| {{NoCo|Alleluia: Tu es Petrus}} | |||
| {{NoCo|Petre summi Christi}} | |||
| {{NoCo|Tu es Petrus (Communion)}} | |||
|- | |||
| {{CC|Visitation|Visitationis Mariae}} | |||
| {{NoCo|Gaudeamus omnes (Visitatio)|Gaudeamus omnes}} | |||
| {{NoCo|Alleluia Magnificat}} | |||
| {{NoCo|Lauda sponsa}} | |||
| {{NoCo|Beata viscera (Visitatio)}} | |||
|- | |||
| {{CC|Mary Magdalene|Mariae Magdalena}} | |||
| {{NoCo|Gaudeamus omnes (Magdalena)|Gaudeamus omnes}} | |||
| {{NoCo|Alleluia Maria haec|Maria haec}} | |||
| {{NoCo|Laus tibi Christe}} | |||
| {{NoCo|Dico vobis}} | |||
|- | |||
| {{CC|Assumption|Assumptio Mariae}} | |||
| {{NoCo|Gaudeamus omnes (Assumptio)|Gaudeamus omnes}} | |||
| {{NoCo|Alleluia Assumpta est Maria|Assumpta est Maria}} | |||
| {{NoCo|Congaudent angelorum}} | |||
| {{NoCo|Dilexisti justitiam}} | |||
|- | |||
| Sancto Geberhardo | |||
| Sacerdotes Domine | |||
| O Geberhardo | |||
| Sancti Spiritus assit nobis | |||
| Beatus servus | |||
|- | |||
| Sancta Pelagio | |||
| Laetabitur justus | |||
| O Pelagio | |||
| Omnes devota mente | |||
| Qui vult ab neget | |||
|- | |||
| {{CC|Nativity of the BVM|Nativitatis Mariae}} (8 Sep.) | |||
| {{NoCo|Gaudeamus omnes (Nativitatis)|Gaudeamus omnes}} | |||
| {{NoCo|Alleluia Nativitatis gloriosae}} | |||
| {{NoCo|Stirpe Maria regis}} | |||
| {{NoCo|Diffusa est (Nativitatis)|Diffusa est}} | |||
|- | |||
| {{CC|Dedication of a Church|Dedicatione Templi}} | |||
| Terribilis est | |||
| {{NoCo||Alleluia Vox exultationis (Dedicatione)}} | |||
| Ecclesiae desponsato | |||
| Domus mea | |||
|- | |||
| {{CC|Holy Cross|Sancta Cruce}} | |||
| {{NoCo|Nos autem}} | |||
| {{NoCo|Alleluia Dulce lignum}} | |||
| {{NoCo|Laudes crucis}} | |||
| {{NoCo|Nos autem}} | |||
|- | |||
| {{CC|All Saints|Omnia Sanctorum}} | |||
| {{NoCo|Gaudeamus omnes}} | |||
| {{NoCo|Alleluia Vox exultationis (Omnia Sanctorum)}} | |||
| {{NoCo|Sequence: Omnes Sancti Seraphim|Omnes sancti Seraphim}} | |||
| {{NoCo|Amen dico vobis quod vos qui relinquistis}} | |||
|- | |||
| {{CC|St. Martin|Sancto Martino}} | |||
| Sacerdotes | |||
| Martinus episcobus | |||
| Sacerdotem Christi | |||
| Beatus servus | |||
|- | |||
| {{CC|Presentation of the BVM|Presentationis Mariae}} | |||
| {{NoCo|Gaudeamus omnes (Presentationis)|Gaudeamus omnes}} | |||
| {{NoCo|Alleluia Felix virgo}} | |||
| {{NoCo|Altissima providente}} | |||
| {{NoCo|Beata viscera (Presentatio)}} | |||
|- | |||
| {{CC|St. Conrad|Sancto Conrado}} | |||
| Sacerdotes | |||
| Ecce sacerdos | |||
| Adornata laudibus | |||
| Beatus servus | |||
|- | |||
| {{CC|Immaculate Conception|Conceptionis Mariae}} | |||
| {{NoCo|Gaudeamus omnes (Conceptionis)|Gaudeamus omnes}} | |||
| {{NoCo|Alleluia Conceptionis gloriosae}} | |||
| {{NoCo|Conceptio Mariae virginis}} | |||
| {{NoCo|Diffusa est (Conceptionis)|Diffusa est}} | |||
|} | |} | ||
==Works at CPDL== | |||
<!--{{MultiPubList|yr,gen,subg,vo,voices|1550}} | |||
{{MultiPubList|yr,gen,subg,vo,voices|1555}}--> | |||
{{MultiPubList|subg,subg2,vo,voices}} | |||
[[Category:Music publications]] | |||
[[Category:Music facsimiles]] |
Revision as of 22:15, 21 October 2019
Title: Choralis Constantinus
Full Title: Coralis Constantini, ut vulgo vocant, opus insigne & praeclarum, vereas coelestis harmoniae, Authore nunquam satis lattdato Musico, Henrico Isaac, Divi quondam Caesaris Maximiliani Symphonista Regio
Publication date and place: 1550 Nürnberg: Hieronymus Formschneider. – Volume 1
Publication date and place: 1555 Nürnberg: Hieronymus Formschneider. – Volume 2
Publication date and place: 1555 Nürnberg: Hieronymus Formschneider. – Volume 3
Description: Heinrich Isaac's Choralis Constantinus was commissioned for the cathedral of Constance in 1508 and published posthumously in three books 1550-1555. Volume I opens with Asperges me and a Gloria Patri, followed by propers of the de tempore Sundays. Volume 2 covers the major feasts employing sequences, mostly from the sanctoral cycle. "Both [Johannes] Ott and {Ludwig] Senfl died before the combined collections were published, and Ott's widow, left with the manuscripts already in order and edited by Senfl, engaged Formschneider to publish the first volume … Formschneider subequently published Books II and III in 1555" (Feiszli 1985).
Volumes
- ' – Published 1550 – 1555
External sites:
View the Wikipedia article on Choralis Constantinus (Heinrich Isaac).
- Choralis Constantinus (Heinrich Isaac) at the Petrucci Music Library (IMSLP)
- Feiszli 1985
- Cuyler 1948
References:
- Cuyler, Louise E. 1948. The Choralis Constantinus Book III of Heinrich Isaac (c. 1445-1517). Ph. D. Dissertation, University of Rochester (New York), Eastman School of Music. Three volumes.
- Feiszli, James D. 1985. Neglected Treasure — Heinrich Isaac's "Choralis Constantinus". The Choral Journal 26(4):27-32.